ГИМНАЗИЈА ПИРОТ

1879

Novi načini povezivanja, novi putevi medjunarodne saradnje...

U okviru Erasmus+ programa, u periodu od 6.6. do 13.6. u Pirotu boraviće grupa od 16 ucenika I 2 profesora iz internacionalne Edith-Stein Schule iz Offenbaha, Nemacka. Reč je o mešovitoj skoli koja u okviru svog rada ima gimnazijske smerove, kao I izuzetno razvijen departman za Dramaturgiju I scenske umetnosti. U okviru ovog programa gostujući učenici ostvariće saradnju sa učenicima gimnazije koji pohadjaju smer za Audio-vizuelne umetnosti. U okviru posete obići će pirotske znamenitosti, istražiti pirotsku kulturu, religiju, gastronomiju, tradiciju I u saradnji sa svojim pirotskim vršnjcima snimiti dokumentarni film o svojoj poseti I stečenim iskustvima. Ova poseta predstavlja početnu tačku u uspostavljanju saradnje izmedju dve skole I učenika sličnih interesovanja koja ce rezultirati daljim razvojem I novim zajedničkim projektima.

Матурско вече, 8.6.2023. Део радног колектива Гимназије Пирот.

Пријем за ученике-учеснике републичких такмичења, и њихове менторе

Када у школи имате таленте, вредне и амбициозне ђаке, онда знате да ће она имати достојне представнике за било које активности, оне који ће чувати и проносити њену славу. То сте данас, овде, ви, драги млади људи и поштоване колеге, ментори наших ученика-такмичара.
Хвала свима на свим постигнутим резултатима! Заслужили сте све честитке!
Фото: Илија Пејчић Лика

У организацији Славистичког друштва Србије, гимназије Ј.Ј.Змај из Новог Сада и компаније НИС, под покровитељством Министарства просвете ове године одрзана је, 10. по реду, НИС-ова олимпијада – такмичење у знању руског језика. Први круг је био 23. маја у онлајн формату и ту је ученица трећег разреда, Марија Манић, освојила 59 од максималних 60 поена и, као првопласирана у својој категорији, позвана у финале. У финалу овог међународног такмичења, одржаног у недељу, 28. маја у гимназији Ј. Ј. Змај у Новом Саду Марија Манић остварила је запажено учешће. Мора се напоменути чињеница да је за наше такмичаре из руског језика то велики изазов, јер знање одмеравају са ученицима који овај језик уче од првог или петог разреда основне школе. Њен ментор је професорка Марина Вацић.

ИЗУЗЕТАН УСПЕХ ГИМНАЗИЈАЛАЦА НА РЕПУБЛИЧКОМ ТАКМИЧЕЊУ ИЗ СРПСКОГ ЈЕЗИКА И ЈЕЗИЧКЕ КУЛТУРЕ

На Републичком такмичењу из српског језика и језичке културе, одржаном 28. маја у Тршићу, ученици Гимназије остварили су изузетне резултате. Ученица првог разреда Софија Ђорђевић освојила је сјајно 1. место освојивши максималан број поена (20) а ученица Сара Ђокић освојила је изванредно  4. место. Њихов ментор је професорка Бранка Тановић Савић. Ученице Анђела Мицић, Кристина Станковић и Миона Бранковић оствариле су запажено учешће на овом такмичењу. Њихови ментори су професорке др Сузана Јовановић и Бранка Тановић Савић.

Наставак сарадње Факултета драмских уметности из Београда и наше Гимназије

 
Ових дана, у нашем граду су представници ФДУ из Београда. Наши драги сарадници Саша Саиловић и професорка Нарциса Даријевић Марковић, за ученике специјализованих одељења за сценске и аудио-визуелне уметности организовали су предавања на тему документарног филма: како се прави, како изабрати теме и сл. Вечерас, на првој радионици у Свечаној сали школе, приказан је документарни филм „Бистре реке“, а сутра, у преподневним часовима настављају се нова предавања и радионице са активним учешћем ученика.

Boravak nagradjenih učenica u Solunu

 
Učenice odeljenja III3 Dunja Mitić, Sofija Minić i Tara Stojanović su sa svojom mentorkom Bratislavom Colić od 18.05. do 21.05. boravile u Grčkoj. Ovo je bila nagrada za osvojeno prvo mesto na takmičenju studije slučaja iz oblasti turizma koje je organizovao Univerzitet Singidunum. U grupi učenika i studenata turizma iz cele Srbije, prvi dan su posetili Solun (Bela kula, Rotonda, Galerijev slavoluk…). Tog dana obišli su i Srpsko vojničko groblje Zejtinlik i Crkvu Sv. Dimitrija – zaštitnika grada Soluna. Organizovana je i stručna poseta i prijem u Generalnom konzulatu Republike Srbije u Solonu. Drugi dan je organizovan izlet na Meteore i vožnja kroz Olimpijsku regiju i Tesaliju preko Larise, Trikale i Kalambake. U večernjim satima organizovano je grčko veče za sve učenike i profesore. Poslednjeg dana obišli su planinu Olimp – mesto Litohoro i manastir Sv. Dion. 
Zahvaljujemo Univerzitetu Singidunum što je omogućio ovako divno iskustvo našim učenicama i profesorki.
 

Изузетни резултати гимназијалца на пролећном кросу

На Градском кросу одржаном 13.05.2023. ученици Гимназије остварили су следеће резултате:
1.разред :
Софија Јовичић – 2. место
Петар Тошић – 2. место
2.разред :
Вера Ђорђевић- 2. место
Нађа Иванов – 3. место
Михајло Ђорђевић- 2. место
Момчило Колић – 3. место
3. разред :
Јана Ћирић – 1. место
Даница Игњатовић – 2. место
Јелена Манић – 3. место
4. разред
Дуња Ћирић – 2. место
Никола Бранковић – 1. место
Димитрије Дурмишевић – 2. место
Честитамо свим ученицима!

Фото:приватна архива Ане Толић и Драгане Јовичић.

Пројекат Молекуларна биологија на француски начин

На позив Српског друштва за молекуларну биологију, а у сарадњи са Француским институтом петоро ученика Гимназије Пирот учествује у пројекту Молекуларна биологија на француски начин. Пројекат се реализује на Биолошком факултету у Београду и поред ученика наше школе учествују и ученици из Ниша и Новог Сада.

Велики успех наше ученице Мирјане Јончић на наградном конкурсу "Шантићева реч"

Мирјана Јончић, ученица првог разреда специјализованог одељења за сценске и аудио-визуелне уметности, освојила је 3. место на овогодишњем литерарном конкурсу „Шантићева реч 2023“, који је организовала ОШ „Алекса Шантић“ из Београда, на тему „Породица је моја сигурна лука“. На конкурсу је учествовао велики број ученика из Србије, Црне Горе, Босне и Херцеговине и Северне Македоније. Мирјана Јончић, која је већ постигла и међународно признање на литерарном међународном такмичењу младих талената у Бугарској, и сада је постигла изванредан резултат у категорији прозног рада, обрађујући тему која је изузетно важна у данашњици и шаљући снажну поруку својим вршњацима о неопходности очувања чврстих веза унутар породице, која је једина сигурна лука и уточиште свима.

 Немања Крстић, ученик 4/4, билингвалног одељења, освојио је  3.место на Еколошкој олимпијади у Бору (републички ниво). Његов ментор је Александра Здравковић, професорка биологије.
 

Ђорђе Денковић ученик 4/3, освојио је 3.место на Националној географској олимпијади-републички ниво, одржаној 6 и 7.маја на Копаонику. Његов ментор је Весна Видачић, професорка географије.

Деца из Вртића "Лане" у посети нашој школи-заинтересовани за планете и како ради телескоп

Данас ,26.04.2023. године, имали смо најслађе госте у школи. Малишани из средње групе, „Трагачи“, Вртића „Лане“, са својим васпитачицама Мирјаном Ивковић и Габријелом Панајотовић, тему Шта све то светли и сија, обрадили су у нашој школи. Братислава Цолић, професорка географије и школски библиотекар, говорила им је о Сунцу и планетама, а наши ученици 3.разреда Алекса и Огњен, помогли су им да гледају кроз телескоп и перископ, и пронађу занимљиве ствари и небеска тела. Деца су била усхићена и одушевљена. Упечатљив утисак на њих оставила је  свечана сала школе, као и сама зграда Гимназије. Нашим ученицима поклонили су телескоп који су сами направили, и поклон честитку  😊
Одличан пример сарадње Предшколске установе „Чика Јова Змај“ и Гимназије Пирот, сарадња школе и локалне заједнице.
Ученици Гимназије учествовали су на 23. конкурсу Огранка Вукове задужбине Друштва за неговање духовних вредности „Вук Караџић“ Ниш. Писани су радови којима је обележено 210 година од рођења Петра Петровића Његоша, 120 година од рођења Јована Јовановића Змаја, 80 година од смрти Јована Дучића и 130 година од рођења Милоша Црњанског. 
 Троје ученика  четвртог разреда Кристина Станковић  4/1, Јана Пешић 4/2 и Константин Јовичић 4/5, учествовали су у свечаној додели диплома и књига у свечаној сали Универзитета у Нишу. Ментор ученика је др Сузана Јовановић. На конкурсу су учествовали ученици из читаве Србије. На додели су прочитани изабрани радови. И указано је на значај који су ови великани српске књижевности имали за српску културу. Похваљени су ученици који су веома зрело и надахнуто писали своје радове.

Ђорђе Џонић освојио трећу награду на државном такмичењу из математике

Дана,22.04.2023. је у Смедереву одржано државно такмичење из математике. Ђорђе Џонић, ученик 2/5, специјализованог одељења за рачунарство и информатику, освојио је трећу награду и медаљу. Његов ментор је Ивана Делчев. Ученици Дени Костић 1/5, Јанко Стефановић 3/3, Петар Поповић 4/5 и Никола Младеновић 4/3, такође су остварили добар резултат, јер им је веома мало недостајало до трећег места, тј. награде. Њихови ментори су професорке математике Тамара Ђокић Марковић, Јања Јовановић, Андријана Ђорић и Ивана Делчев.
 

НАЈАВА ЗА ГИМПИ ФЕСТ 2023. ХВАЛА ТВ ПИРОТ

ОБЕЛЕЖЕН МЕЂУНАРОДНИ ДАН ПОЕЗИЈЕ

У Гимназији у Пироту обележен је Међународни дан поезије, 21. март. Поводом овог празника посвећеног поезији и уметности речи, ученици првог разреда свих смерова организовали су Књижевно вече, у корелацији српског језика и књижевности и сценских уметности. У свечаној сали Гимназије ученици су имали прилике да читају своје песме, лирске приче, записе, скице, да разговарају о својим литерарним остварењима и инспирацији, размењују искуства, одговарају на питања публике, коју су чинили њихови другари из школских клупа. Читање ученичких радова праћено је звуком гитаре, такође у извођењу ученика из одељења за сценске и аудио-визуелне уметности. Подршку и помоћ ученицима у реализацији књижевне вечери пружили су професорка српског језика и књижевности Бранка Тановић Савић и професор сценских уметности Милош Соколовић.

Сећање на пиротске Јевреје...

Ученици и професори Гимназије поштују и не заборављају... Шетња сећања... део обележавања 80 година страдања пиротских Јевреја

Израел Леви, пиротски Јеврејин кога је као дете 1943.спасила и сакрила породица тадашњег нашег суграђанина Љубе Љубеновића, у Сали Соколане евоцирао је своје детиње успомене и дао изјаву за медије. Данас је, поводом значајног јубилеја, посетио наш град. Заједно, ученици и професори  Гимназије  и осталих основних и средњих школа,  представници Градске управе,  градоначелник, директор Историјског архива, директори школа, професора историје, представници Јеврејских општина Ниш, Панчево, Сплит, Савеза Јеврејских општина, и наши суграђани, кренули су у Шетњу сећања, од Соколане у Гимназији, улицом Српских владара до Јеврејске улице где је одата почаст пред спомен обележјем Давидовом звездом, а затим улицама Књаза Милоша и Николе Пашића до Железничке станице где је одржан минут ћутања за све страдале Јевреје и положени цветови каранфила на пругу којом су последњи пут несрећни људи одведени у злогласни логор.
Фото:Илија Лика Пејчић

France, mère des arts

09.03.2023.

Данас се у нашој школи одржавају радионице за ученике билингвалних одељења, које реализују професори Иван Јовановић и Никола са Департмана за француски језик Филозофског факултета у Нишу. Наслов радионице је: Француска, мајка уметности-France, mère des arts. Поред наших ученика ту су и наши професори француског језика Бранкица Минковић, Славица Мијалковић и Ивица Панић.

Почело обележавање месеца франкофоније

01.03.2023.

Поводом почетка обележавања месеца франкофоније у Србији, вечерас је у Палати Србије у Београду, одржан  пријем за професоре француског језика- координаторе тимова за билингвалну наставу. Пријем су организовали гђа Тамара Вучић, супруга председника Александра Вучића, и министар спољних послова РС Ивица Дачић. Претпремијерно је приказан филм „Правац Франкофоније“ који је сниман у Србији. Значајно место у филму заузима град Пирот и Гимназија Пирот са њеним двојезични одељењем. Као представник професора билингвалне наставе наше Гимназије, пријему је присуствовао професор Ивица Панић.

Пројекат "Зубато сунце"

Током викенда 25. и 26. фебруара, реализован је пројекат „Зубато сунце“. У питању је  играни краткометражни  филм који припремају ученици првог и другог разреда специјализованог одељења за сценске и аудио- визуелне уметности наше школе. Овим пројектом и Гимназија Пирот прикључује се обележавању 80. годишњице страдања пиротских Јевреја. Да се подсетимо, сала Соколане  била је сабирно место, са кога су те мартовске ноћи сви пиротски Јевреји транспортовати у злогласни нацистички логор Треблинку. Стручну подршку и менторство у овом пројекту ученицима пружају професор аудио- визуелних уметности Марко Филиповић и професорка историје Ана Пејчић, као и сарадници из Народног позоришта Пирот. Одличан пример повезивања наставе предмета  историје, аудио- визуелних уметности и сценских уметности, и сарадње Гимназије и Народног позоришта Пирот.

ПРОЈЕКАТ „ДРУГАРСТВОМ ПРОТИВ НАСИЉА“ – ДОПРИНОС ОБЕЛЕЖАВАЊУ МЕЂУНАРОДНОГ ДАНА БОРБЕ ПРОТИВ ВРШЊАЧКОГ НАСИЉА

Ученици пиротске Гимназије су се и ове године прикључили обележавању Међународног дана борбе против вршњачког насиља, који се обележава последње среде у фебруару као Дан розе мајица. Низом различитих активности у оквиру пројектне наставе из српског језика у књижевности, ученици специјализованог одељења за сценске и аудио-визуелне уметности првог разреда покушали су да укажу на важност суочавања деце и одраслих са проблемом вршњачког насиља, али и на неопходност правовременог реаговања на насиље. Ученици су спровели истраживање о присутности вршњачког насиља у нашој школи, проучавали су све облике насиља и последице које насиље оставља на жртву, а мишљење самих гимназијалаца о томе да ли је и колико присутно насиље у њиховом непосредном окружењу и колико школа брине о њиховој безбедности, приказано је у анонимној анкети у којој су учествовали сви ученици наше школе. Резултате својих истраживања ученици су приказали играним филмом „Другарством против насиља“, који је и финални део овог ученичког пројекта, са врло јасном и хуманом поруком.

Veliki uspeh gimnazijalca Nemanje Krstća

Bilingvalno srpsko-francuska nastava u Gimnaziji Pirot zaživela je pre skoro deset godina i od tada se neprestano usavršava i iz godine u godinu dobija na kvalitetu. To dokazuju kako uspesi učenika odeljenja sa dvojezično nastavom, tako i zalaganja, usavršavanje i uspesi profesora koji izvode nastavu u ovim odeljenjima. Pored profesora francuskog, veliki doprinos daju i profesori biologije, hemije, geografije, informatike, matematike, koji svoj francuski svake godine neprestano usavršavaju i svi oni imaju sertifikat o znanju francuskog jezika, što na nivou B1, što na nivou B2. Nemanja Krstić, učenik 4. razredna bilingvalnog odeljenja, iskoračio  je još dalje i položio Medjunarodni ispit iz francuskog jezika DALF, nivo C1. Ovo je veoma visok nivo znanja jezika, koji zahteva dugotrajan i svakodnevni rad. Sva četiri dela, od kojih se ovaj ispit sastoji, ocenjena su od strane ispitne komisije Francuskog Instituta u Beogradu, gde je ispit i održan 25. januara, visokim ocenama.

ПОСЛЕДЊА СРЕДА У ФЕБРУАРУ- МЕЂУНАРОДНИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ВРШЊАЧКОГ НАСИЉА

„ДРУГАРСТВОМ ПРОТИВ НАСИЉА“ – ДОПРИНОС УЧЕНИКА ГИМНАЗИЈЕ ОБЕЛЕЖАВАЊУ МЕЂУНАРОДНОГ ДАНА БОРБЕ ПРОТИВ ВРШЊАЧКОГ НАСИЉА
Ученици пиротске Гимназије су се и ове године прикључили обележавању Међународног дана борбе против вршњачког насиља, који се обележава последње среде у фебруару као Дан розе мајица. Низом различитих активности у оквиру пројектне наставе из српског језика у књижевности, ученици специјализованог одељења за сценске и аудио-визуелне уметности првог разреда покушали су да укажу на важност суочавања деце и одраслих са проблемом вршњачког насиља, али и на неопходност правовременог реаговања на насиље. Ученици су спровели истраживање о присутности вршњачког насиља у нашој школи, проучавали су све облике насиља и последице које насиље оставља на жртву, а мишљење самих гимназијалаца о томе да ли је и колико присутно насиље у њиховом непосредном окружењу и колико школа брине о њиховој безбедности, приказано је у анонимној анкети у којој су учествовали сви ученици наше школе. Резултате својих истраживања ученици су приказали играним филмом „Другарством против насиља“, који је и финални део овог ученичког пројекта, са врло јасном и хуманом поруком.

ДАН МАТЕРЕЊЕГ ЈЕЗИКА

У нашој школи велика пажња посвећује се неговању матерњег језика и говорне културе, али се изучавају и енглески, француски и руски језик. Језик, матерњи, обележје је идентитета једног народа, симбол културе, традиције, трајања. Докле год живи језик дотле живи и народ који њиме говори.
Наши ученици са својим професорима  различитим наставним и ваннаставним активностима и радионицама обележавају овај дан.
Професорка српског језика и књижевности, Бранка Тановић Савић са својим ученицима је на креативан и занимљив начин истакла важност и богатство српског језика, и ћириличног писма.
Хвала Пи каналу на лепом прилогу.

Хор и оркестар гости на ПИ каналу

Дана, 14. фебруара , гости емисије „Боје града“ Пиканала били су наши ученици-чланови школског хора и оркестра, са професорком Јеленом Лазаревић. Песмом, музиком, лепим речима и стиховима поздравили су дан вина, љубави, младости…
Гимназија Пирот-школа за сва времена ✨

Веома смо поносни што су наш, гимназијски хор и оркестар, под диригентском палицом професорке Јелене Лазаревић, интонирањем државне химне отворили свечану академију поводом Дана Града, „Пирот-Добро место за живот“ ✨

На Савином путу.....

У свечаној сали Града градоначелник Пирота мр Владан Васић je најуспешнијим просветним радницима нашег града уручио Светосавска признања са златником и сребрњаком, и дипломе. Изузетно смо поносни и радосни што је Светосавско признање са златником понела наша колегиница, др Сузана Јовановић, професор српског језика и књижевности. Актив професора уметности-Јелена Лазаревић, Анита Николић, Дејан Николић, Миодраг Кутлешић, Милош Соколовић и Марко Филиповић-добио је Диплому за изузетне резултате постигнуте у свом раду.
Успех сваког нашег професора, успех је целе школе, на радост и понос!
Савиндан обележили смо свечано и лепо, уз резање славског колача и поделу награда најуспешнијима на Светосавском конкурсу. Овогодишњи колачар је Актив за српски језик и књижевност, а колачарство за наредну годину преузео је Актив професора страних језика.
Успешно смо завршили прво полугодиште, а ових дана стижу и вести о успесима на првим такмичењима у овој школској години. О нашим успесима сведоче и овогодишња угледна светосавска признања. Сузана Јовановић, професорсрпског језика икњижевности добитница је Светосавског признања са златником, а Актив професора уметничких предмета– Јелена Лазаревић, Анита Николић, Дејан Николић, Миодраг Кутлешић, Милош Соколовић и Марко Филиповић–добитник је Светосавске дипломе. Срећни смо што је градска Комисија за доделу признања поводом Савиндана, препознала и наградила успех наших професора. Честитамо нашим колегама на истакнутим признањима.
И наши ученици, у корак са својим професорима, прате стопе Св.Саве и његове путеве. На литерарном и ликовном конкурсу који је школа организовала поводом Савиндана, пристигао је велики број радова, а резултати су следећи:
Литерарни конкурс:
1. Кристина Станковић 4/1, професорка Сузана Јовановић
2. Сара Ђокић 1/3, професорка Бранка Тановић Савић
3. Мирјана Јончић ½, професорка Бранка Тановић Савић
Похвала за Сару Миљковић 1/3, професорка Бранка Тановић Савић
Ликовни конкурс:
Милица Гацев 4/1
Дуња Петровић 1/3
Божидар Алексов 3/5
Похвала за: Софију Ђорђевић ¼, Луну Илић 2/2, Николију Панић 4/1, Марту Влатковић ¼, Анастасију Ђорђевић 4/2, Анђелу Божиловић 2/3, Анђелу Јанићијев 2/3 и Елену Миленковић ¼.
Конкурс за фотографију:
Јована Стојановић 2/2
Индиа Џунић 2/2
Предметни професор свих ових ученица је Миодраг Кутлешић.
Честитамо награђеним ученицима и њиховим менторима, а свима желимо још много успешних школских пројеката.

Друга републичка награда за Огњена Костића

Огњен Костић, ученик 4/3 Гимназије Пирот, освојио је другу републичку награду на конкурсу Најбољи писмени задатак, који организују Друштво за српски језик и Министарство просвете. Тема рада је Писмо Харалампију (1783)- поруке нашем добу. Његов ментор је професорка Сузана Јовановић. Диван почетак нове календарске године и другог полугођа!

Обележен јубилеј-10 година билингвалне наставе

Дана 20.12.2022. је у Свечаној сали школе обележен јубилеј-10 година двојезичне, српско- француске, наставе. На најлепши начин, уз ученике, сараднике, колеге, родитеље наших ученика, кроз филм, музику, покрет, игру и поздраве некадашњих ученика. Наша билингвалне прича траје…. 
 
Француски језик је љубав у очима…
 
Драги ученици, поштоване колеге, уважени гости, представници Француског института у Републици Србији,  Града Пирота, пиротског управног округа, компаније Тигар Тајерс, Филозофског факултета у Нишу, основних школа „Вук Караџић“ и „8.септембар“, драги сарадници, родитељи наших ученика,  и пријатељи школе,
Добар дан и добродошли у Нашу билингвалну причу!
Поздрављам вас у име радног колектива наше гимназије и у своје име!
Посебна ми је част што могу овде данас поздравити гдина Станисласа Переа-директора Француског института у Београду и његову сарадницу Естел Дуием,  руководиоца Департмана за француски језик и књижевност на Филозофском факултету у Нишу-гдина Ивана Јовановића, заменика градоначелника Пирота-гдина Милоша Цолића, начелницу пиротског управног округа-гђу Драгану Тончић, представнике компаније Тигар Тајерс-гђу Милену Тошић и гдина Љубишу Глигоријевића. 
Поносна сам и радосна, јер смо сви заједно овде да обележимо један, можда по годинама, не велик,  али по мотивацији, активностима, раду, резултатима и успесима, веома значајан јубилеј- 10 година двојезичне, српско-француске наставе у Гимназији Пирот.  Да  похвалимо, захвалимо, истакнемо оно што је добро и  зацртамо нове циљеве. Са нама је данас у мислима и лепим жељама и Министарство просвете. Добили смо телеграм са честиткама и похвалама за наш рад, на чему им срдачно захваљујемо и изражавамо наду за још успешнију сарадњу. 
Десет година у нашој Гимназији ради и учи билингвално одељење, али његовом увођењу претходи исто толико година богате међународне сарадње, размене ученика и успешно реализованих пројеката, много важних састанака тимова, са представницима Министарства просвете, Амбасаде Републике Француске, Града Пирота, компаније Тигар Тајерс и другим значајним факторима. А онда, као „награда“, уважавање и признање за сав тај заједнички труд, у новембру 2010. године стиже одобрење и одлука Министарства просвете о увођењу двојезичне наставе, у лето 2011.прва генерација професора из тима за билингвалну наставу одлази у Француску на усавршавање језика, а  у јуну 2012.године прва генерција ученика уписује билингвално одељење. За ових десет година, одељење природно-математичког смера по двојезичном програму завршило је око 140 ученика, и сви су они, поред дипломе о завршеном школовању на  српском језику, добили и диплому на француском језику. Тренутно  у школи још 4 одељења учи по овом програму, по једно у сваком разреду. Дакле, све заједно, више од 200 ученика, троје професора француског језика и Тим професора билингвалне наставе. Наставне области у којима се настава 30 % реализује на француском језику су: биологија, хемија, рачунарство и информатика,  математика, географија, социологија, од изборних програма- грађанско васпитање и од изборних пакета- језик, медији и култура. У међувремену, састав Тима за билингвалну наставу се мењао, под утицајем животних околности и личних опредељења појединих чланова-професора.  Неки су променили радно место, а неки својевољно изашли из тима. Координатор тима свих ових година је Ивица Панић, проф.француског језика, а њему уз раме су професорке француског језика Славица Мијалковић и Бранкица Минковић. Из прве генерације професора билинвалаца ту су још и: Бранкица Савић-професорка хемије, Александра Здравковић-професорка биологије, Ирена Видановић-професорка рачунарства и информатке, и Љубомир Милановић-професор социологије. Од пре две године  чланови Тима за билингвалну наставу су и: Весна Видачић-професорка географије, Александра Влајковић-професорка математике, Јелена Зец-професорка биологије и Тамара Ђокић Марковић-професорка математике. Веома је важно, и радимо на томе, да проширимо наставне области у билингвалном програму, и да стално подмлађујемо  тим професора. 
Уважени гости, драги пријатељи,
Много је институција, установа и појединаца допринело да свих ових година будемо мотивисани, радни и успешни. Великих резултата нема без сарадње, договора, међусобног разумевања и поштовања. Са великим задовољством и радошћу уручићу захвалнице. 
Гимназија Пирот, за допринос у развоју двојезичне наставе додељује захвалнице:
Министарству просвете Републике Србије,
Амбасади Републике Француске у Србији
Граду Пироту, са којим школа расте и који јој је подршкау свим пројектима и активностима, на много начина
Компанији Тигар Тајерс, компанији са којом имамо посебан однос, која је део споразума о сарадњи Амбасаде РФ, Града Пирота, Француског института, Гимназије и основ.школа, 
Француском институту у Београду и Француском институту у Нишу
Филозофском факултету у Нишу
Доста професора и стручњака из наше школе, али и других образовних  установа уткало је своју енергију, рад и мотивацију у развој међународне сарадње, увођење билингвалног одељења и његов успешан рад. Особа од које је кренула прва иницијатива, први пројекти и договори, за чијег је мандата добијено одобрење  за увођење двојезичне наставе, која је свима нама –професорима који смо прихватили идеју чија реализација траје и данас,  била све време ветар у леђа и подршка  јесте гђа Драгица Николић, некадашња директорка школе, сада у пензији. 
Веома нам је драгоцена сарадња са Депарманом за француски језик у Нишу где француски језик студира не мали број гимназијалаца, и основним школама „Вук Караџић“ и „8.септембар“ у Пироту, у којима се изучава француски језик као други страни и одакле највећи број основношколаца уписује наше билингвално одељење. Зато Гимназија додељује захвалнице:
Проф.Ивану Јовановићу, руководиоцу Департмана за француски јез.на Фил.фак.у Нишу
ОШ „Вук Караџић“ Пирот
Мелити Стефановић, наставници франц.јез. у ОШ „Вук Караџић“
Миљани Јордановић, наставници франц.јез. у ОШ „Вук Караџић“
ОШ „8.септембар“ Пирот
Ивани Тошић, наставници франц.јез.у ОШ „8.септембар“
Драгани Ралевић Антонијевић, наставници франц.јез.у ОШ „8.септембар“
Наташи Петровић, наставници франц.јез.у ОШ „8.септембар
Такође, Гимназија Пирот захваљује и колегиницама које су дале свој допринос у формирању двојезичног одељења и развоју билингвалне наставе, али су, природним током ствари, у међувремену, завршиле свој радни век, али итекако оставиле траг у школи.
Марина Мијалковић, професор биологије у пензији
Јелица Стојадиновић, професор хемије у пензији
Посебно ми је задовољство што ћу сада поделити захвалнице својим колегама, професорима из Тима за билингвалну наставу, посвећеним,  настави и ученицима преданим педагозима. Овом приликом захвалнице ће добити професори прве генерације, они који су од самог увођења двојезичног одељења, који су утрли пут, без одустајања, истрајавају до данас и пружају пример млађима у учењу и усавршавању:
Ивица Панић, професор франц.језика, координатор тима за двојез.наставу
Славица Мијалковић, професор франц.језика
Бранкица Минковић, професор франц.језика
Бранкица Савић, професор хемије
Александра Здравковић, професор биологије
Ирена Видановић, професор рачунарства и информатике
Љубомир Милановић, професор социологије
Захваљујем и целом ученичком и наставничком колективу, јер за све што радимо потребна је  међусобна подршка и разумевање, као и љубав према свом послу и школи. Онда и успех не изостаје. 
 
За нове успехе, до нових сусрета!
Ивана Костадиновић, професор,
Директорка Гимназије у Пироту

Дан двојезичне наставе у Француском институту у Београду

Дана, 12.12.2022. је у Француском институту у Београду одржан Дан билингвалне наставе, састанак на коме су представници билингвалних школа Србије Француском институту и Министарству просвете поднели извештај о раду билингвалног одељења у 2022.год. и представили планове за 2023. Најпре је присутне поздравио директор Француског института у Београду, Станислас Пере, а затим и представник Министарства просвете за билингвалну наставу, Јелица Ристић Ћировић. Представници Француског института у Нишу и Новом Саду, Моника Дамњановић и Владимир Маринковић, говорили су о активностима института у овим градовима. О часовима билингвалне наставе говорио је Игор Степановић, а Франк Хидинга о пројектима института за наредну годину. Представници наше школе били су директорка Ивана Костадиновић, координатор Тима за билингвалну наставу, професор Ивица Панић, лекторка Елиза Вере и ученици билингвалних одељења Нина Петровић 3/4 и Немања Крстић 4/4. Ученици су говорили о свом виђењу билингвалне наставе, пројектима и путовањима који су реализовани у протеклих годину дана. Имали смо чиме да се похвалимо. Садржајан и користан састанак са закључцима о даљој успешној сарадњи билингвалних  школа, Француског института и Амбасаде Републике Француске у Србији.

"Разговор је спона, можда и једина међу људима..."

Школски психолог Тамара Кутлешић Станчић реализује трибину за ученике наше школе- Вршњачко насиље и асертвност. 
Ширимо свест о проблему вршачког насиља, значајној и актуелној теми. Како предупредити, како се заштити, каква је улога породице, колика је улога школе…

Такмичење Best in English у нашој школи

Данас, 30.11.2022. ученици наше школе су учествовали у највећем онлајн такмичењу енглеског језика у Европи -Best in English.Такмичење се одржава већ десет година,а намењено је ђацима узраста од 15 до 19 година.
О величини и признатости овог такмичења говори чињеница да је прошле године учествовало 25000 ученика из 1200 школа и преко 30 земаља.
Наша школа активно узима учешће од 2016.године,а данас је око 70 ученика преко својих школских рачунара имало прилику да тестира своје знање из енглеског језика и буде део овог лепог искуства. Професори ученика су Марија Петровић, Мила Рураљ и Нина Мартиновић.

Гимназија Пирот добила Захвалницу Департмана за француски језик Филозофског факултета у Нишу

Дана, 28.11.2022. је Департман за француски језик Филозофског факултета у Нишу обележио јубилеј 10  година рада. Тим поводом, међу награђеним сарадницима Департмана, нашла се и наша Гимназија. Ученик билингвалног одељења 4.разреда, Немања Крстић, награђен је за прво место у квизу на француском језику, а професори француског језика Бранкица Минковић, Славица Мијалковић, Ивица Панић, и директорка школе, Ивана Костадиновић, добили су Захвалнице за допринос раду и развоју Департмана. Гимназија Пирот је такође добила Захвалницу за допринос раду Департмана и за сталну и значајну промоцију француског језика. Идемо даље..

У дворани Културног центра у Београду,  Тањи Денчић, ученици 2.разреда специјализованог одељења за сценске и аудио- визуелне уметности уручена  је награда за освојено 2.место на БЕОСЕФ-овом фестивалу средњошколског филма. Наши професори- Милош Соколовић, професор сценских уметности и Марко Филиповић, професор аудио- визуелних уметности, добили су од организатора  конкурса Захвалнице за допринос на пољу ових наставних области. То је велика награда и велико признање за нашу школу, с обзиром на то да ово специјализовано одељење у школи постоји тек  годину и по, и биће велика мотивација за наше  ученике и професоре на овом пољу.

"У ципелама бруцоша- стрепње и очекивања"

 
Опет лепе вести из наше школе 🎉🌟
На конкурсу за кратки есеј на тему  „У ципелама бруцоша- стрепње и очекивања“, који је расписао Департман за педагогију Филозофског факултета у Нишу, прву награду освојила је наша ученица Софија Денчић, ученица IV2, а трећу награду Оља Костић, ученица IV1. Њихов ментор је професорка Сузана Јовановић.

Мали истраживачи у потрази за занимљивостима о пужевима

У оквиру сарадње школе са другим образовним установама и локалном заједницом, данас је наша професорка биологије, Александра Здравковић, на позив родитеља и васпитача, деци из млађе васпитне групе ДВ „Лане“, слатким трогодишњацима, испричала занимљивости и необичне чињенице о пужевима. За децу је припремила креативну презентацију а они су је са пажњом слушали и постављали најнеобичнија питања. Тако је реализован пројекат „Пуж“, чији су иницијатори родитељи  ове васпитне групе и васпитачи Јасна Јовановић и Весна Тошић. Задовољство и радост били су обострани, а професорка Александра је, после одржане презентације, за успомену од малишана  добила албум са њиховим  цртежима пужа.

Ученици специјализованог одeљења за сценске  и аудио-визуелне уметности полазници су обуке „3Д продукција” коју организује Стартап центар у оквиру пројекта „План рада Стартап центра за 2022. годину”. Циљ ове обуке је упознавање ученика са основама 3Д продукције. Уколико се појави интересовање за детаљнија истраживања у овој области, ученици ће проширити своја знања након завршене средње школе на факултетима који се баве 3Д продукцијом.
Овај пројекат подржавају Град Пирот и Канцеларија министра за иновације и технолошки развој.
Текст и фотографија преузети са веб локације Стартап центра

Реализован јавни час српског језика и књижевности у школској библиотеци

У понедељак, 14. новембра 2022. године, одржан је јавни час са матурантима под слоганом „Научите пјесан“. Ученици су изражајно казивали стихове обрађених песама. Час је одржан у свечаној сали Гимназије, а присуствовали су педагог школе Мартина Маринковић и библиотекар Братислава Цолић. Стихови и овације још дуго ће одјекивати у срцима матураната. Мали песнички маратон осмислила је и реализовала професорка српског језика и књижевности др Сузана Јовановић. Читајте и уживајте у свакој песми и књизи…

Пиротски гимназијалци у посети Гимназији "Орце Николов" у Скопљу

Седамнаест ученика билингвалног одељења првог разреда, са својим професорима- члановима тима за билингвалну наставу  – одељењским старешином Тамаром Ђокић Марковић- професором математике, Ивицом Панићем- професором француског језика, лекторком Елизом Вере и директорком школе, Иваном Костадиновић, отпутовало је данас у Македонију, у посету Гимназији „Орце Николов“ у Скопљу. После четири године настављена је сарадња са овом школом која такође, у неколико  одељења, ради по билингвалном програму (француски језик). Реч је о једној од највећих и најуспешнијих гимназија у Македонији. Домаћини су припремили богат радни, наставни и културни програм: радионице на француском језику, рад са нашим лектором, присуство часовима хемије, математике, историје, израда и представљање презентација, постера, плаката, изложбе фотографија, спортске активности, посета Француском институту, посета знаменитостима културе и сл. Циљ путовања је обнављање пројекта „Од Вардара до Нишаве“ који је започео 2013.године, а тиче се размене искуства у погледу наставе, посебно билингвалне, израде заједничких пројеката и размене ученика. Гимназијалци ће у посети македонским гимназијалцима бити од 14-18.новембра, а ученици школе „Орце Николв“ посету ће узвратити на пролеће 2023.

Prva nagrada na konkursu Umetniku u čast

2.11.2022

Sinoć je u Beogradu, u GO Vračar našoj učenici  Kristini Stanković, uručena I nagrada, na konkursu Umetniku u čast. Kristina je na ovoj svečanosti pročitala svoju pesmu i dobila velike pohvale i aplauz od žirija, organizatora i publike. Njen mentor, profesorka Suzana Jovanović dobila je zahvalnicu, a naša škola velike pohvale.

Naši učenici- ponos su naše škole.

Гимназија Пирот обележава 143.рођендан

Данас је у препуној свечаној сали пиротске гимназије одржана свечана академија „Прича тече даље, и причању краја нема“. Академија је започела извођењем академске химне Gaudeamus igitur, у извођењу школског хора под диригентском палицом професорке Јелене Лазаревић. Водитељи програма, матуранти Сташа и Огњен, креативно и сигурно  водили су причу… Госте је на самом почетку поздравила директорка школе, Ивана Костадиновић, и, између осталог, истакла важност и допринос Гимназије,  да се Пирот и преко њених некадашњих и садашњих ученика и професора, потврђује као самосвесна средина пуна могућности и изузетних способности….А онда је прича настављена…. читањем најуспешнијег рада на наградном конкурсу поводом Дана школе- Седам обраћања Гимназији Пирот, интерпретацијом стихова „Библиотека“ и „Писмо госпођи Хелги“, стиховима на француском и руском  језику, казивањем одломка из романа „На Дрини ћуприја“ на енглеском језику, латинским цитатима, уз пратњу клавира и гитаре…балетска тачка „Сањарење“ у извођењу ученица првог разреда, чланица балетског студија Фортуна, одломци из беседе „О причи и причању“…фантастични аранжмани песама „Неки нови клинци“, „Девојко мала“ и „Слушај љубав како долази“, опет у извођењу школског хора. Сара, Тања, Лука, Мирко, Даница, Сташа, Душан, Мина, Марија, Катарина, Јована, Наталија, Јелена, Мирјана, Петра…Програм су припремили професори српског језика и књижевности, страних језика и уметности, а координатор целе манифестације је  Бисерка Костић, професор. Присуствовали су ученици, некадашњи и садашњи професори, представници локалне самоуправе и Пиротског округа, директори школа, установа, компанија, представници Савета родитеља и Школског одбора, сарадници и пријатељи наше школе.
 
На свечаности су уручене и Захвалнице Граду Пироту и компанији Тигар Тајерс, за велику подршку и несебичан допринос раду школе.

Велики успех наших ученика на јесењем кросу

На традиционалном јесењем кросу који је одржан на кеју, у суботу, 22.октобра, наши ученици постигли су одличне резултате.
У конкуренцији ученика 3.разреда друго место заузео је Лазар Костић.
У конкуренцији ученика 4.разреда треће место освојио је Никола Бранковић.
У конкуренцији ученица 2.разреда друго место освојила је Нађа Иванов.
Међу ученицама трећег разреда, прво место освојила је Софија Ристић, друго место Даница Игњатовић и 3.место Јелена Манић- све ученице наше школе.
У конкуренцији ученица 4.разреда треће место освојила је Дуња Ћирић.

„ПРИЧА ТЕЧЕ ДАЉЕ, И ПРИЧАЊУ КРАЈА НЕМА“ БОГАТ ПРОГРАМ АКТИВНОСТИ ЗА ДАН ШКОЛЕ

 Гимназија Пирот 23.октобра навршава 143 године постојања и рада. Рођендан вредан дивљења и поштовања. Много је ученика, дивних, преданих људи, професора и радника школе, посвећених и одговорних директора, дало немерљив допринос у обликовању образоване, културне младежи, и духовне елите нашег краја. Сви они проносили су и проносе име и славу  Гимназије и Пирота широм наше земље и света. Симбол образовања пиротског краја изнедрио је светске прваке у математици, академике, научнике, лекаре,  бројне универзитетске професоре, градоначелника, начелнике округа, директоре других школа, образовних и установа културе, многих предузећа и компанија, стручњаке у различитим областима. 
                    У част Школи,  свим некадашњим и садашњим ученицима и професорима, припремили смо садржајне, квалитетне и занимљиве активности и манифестације којима славимо њен рођендан. Јер…наша прича се не завршава. Она траје, кроз усуд новог времена и савремених токова просвећивања и живота. У нашим учионицама и за нашим рачунарима стасавају нове генерације успешних и одговорних људи.
 
Уторак, 18.октобар, до краја полугодишта: „Школи у част, Андрићу за вечност“- изложба ученичких радова и фотографија у холу школе (реализатор- професор Миодраг Кутлешић са ученицима)
 
Среда, 19.октобар: „Андрићевски знакови под гимназијским сводом“- интерактивни часови сценских, аудио-визуелних уметности и српског језика и књижевности  (реализатори- професори Бисерка Костић, Милош Соколовић и Марко Филиповић са специјализованим одељењем за сценске и аудио-визуелне уметности другог разреда)
 
Четвртак, 20.октобар: „Мостови у делима Иве Андрића“-дебата (реализатор-професор Сузана Јовановић и ученици 4/2) 
 
Петак, 21.октобар: Ревијална одбојкашка утакмица ученика 4.разреда-девојчице : дечаци (професор Драган Јовановић); Међуодељењска рукометна утакмица-девојчице 3.разреда и Међуодељењска кошаркашка утакмица-дечаци 3.разреда (професори Зоран Јоцић и Томислав Алексић)
 
Субота, 22.октобар: Свечана академија „Прича тече даље, и причању краја нема“-уметнички програм у извођењу ученика Гимназије Пирот (програм припремили: Актив професора српског језика и књижевности, Актив професора страних језика и Актив професора уметности)
 
Понедељак, 24.октобар: „Гимназија Пирот-дух савремености и традиције на једном длану“- пријем за ученике награђене поводом јубилеја 
 
Уторак, 25.октобар: Квиз/радионица на француском језику (реализатор- професор Ивица Панић и одељење 3/4)
 
Среда, 26.октобар: „Јер приповедач и његово дело не служе ничем ако на један или на други начин не служе човеку и човечности“- књижевно вече- гимназијалци читају и говоре своје текстове
 
Петак, 28.октобар:  „Хранимо се здраво и ми, будимо хумани сви“ (хуманитарна акција Ђачког парламента, прикупљања воћа, поврћа и здраве хране за кориснике Црвеног крста, координатор- професор Александра Здравковић)
На Омладинском стадиону, у оквиру обележавања Дана школе, данас је одиграна кошаркашка утакмица између мушких екипа III и IV разреда. Победила је екипа IV разреда резултатом 32:29. Најбољи играч утакмице је Лазар Костић. Екипе су водили професори Зоран Јоцић и Драган Јовановић. Девојчице су навијале 😊
 

Gimnazijalac Nemanja Krstic pobednik kviza Departmana za francuski jezik Filozofskog fakulteta u Nisu

Kviz – découvrez la gastronomie française organizovao je Departman za francuski jezik i knjizevnost Filozofskog fakulteta u Nišu. Kviz se sastojao iz dva dela. U prvom delu, ucesnici su povezivali slike gastronomoskih specijaliteta Francuske i pridruzivali im imena na francuskom jeziku. U drugom delu, vršeno je razvrstavanje specijaliteta na osnovu naziva po kategorijama u kojima specijalitet pripada i svakako je zahtevao visok nivo poznavanja francuskog budući da se u kvizu tražilo poznavanje velikog broja francuskih gastronomskih specijaliteta na francuskom jeziku. 
Ucestvovali su ucenici uglavnom bilingvalnih odeljenja iz Srbije. Prvo mesto je osvojio  Nemanja Krstić, učenik IV4 Gimnazije Pirot. Mentor učenika je mr Ivica Panić.

Егзотичан и интерактиван час биологије у специјализованом одељењу за сценске и аудио- визуелне уметности, код професорке Александре Здравковић

Инспирисани манифестацијом Ноћ истраживача, ученици су данас „угостили“ некадашњег ученика наше школе, Уроша Иванковића, који из хобија узгаја егзотичне, за наше поднебље необичне животиње. Донео је два питона, два кукурузна смука, две агаме и гекона. Урош је наше ученике упознао са сваком врстом- где живи, шта једе, колико може да порасте, како се размножава. Ученици су  фасцинирани, изразили жељу за новим приликама и видовима овакве интерактивне и очигледне наставе. Природа и свет у њој нуде безброј могућности за откривање и учење, на различите креативне и занимљиве начине.

Пиротски гимназијалци на Дану франкофоне каријере у Нишу

Ученици билингвалних одељења трећег и четвртог разреда Гимназије Пирот, са својим одељењским старешинама Ивицом Панићем и Александром Здравковић, чланом тима за билингвалну наставу Љубомиром Милановићем, лекторком Елизом Пере и директорком школе Иваном Костадиновић, посетили су данас Сајам професионалне оријентације „Моја франкофона каријера“, који се одржава у Нишу. На Филозофском факултету госте су најпре поздравили деканица Наталија Јовановић, директор Француског института из Београда, Станислас Пере, продекан за наставу Француског језика на Филозофском факултету у Нишу, Иван Јовановић и Моника Дамјановић, директорка Француског института из Ниша. Ученици су присуствовали различитим занимљивим и корисним радионицама и предавањима: Како наћи посао данас; Како се припремити за јавни наступ и ослободити се од  стреса пре испита, презентације или разговора за посао; Важност soft skills-a у каријери и како их стећи; Speed Job dating; Презентације стипендија Campus France и програма двоструких диплома и радне праксе на Азурној обали, Департмана за француски језик и књижевност у Нишу; Моја професионална оријентација и др.
Радионице, презентације и предавања реализовали су стручњаци са Француског института из Београда, професори са Департмана за француски језик Филозофског факултета у Нишу, као и стручњаци из компанија  Тигар Тајерс Мишлен, Berlitz и др.
Приликом ове посете потписан је и Споразум о сарадњи између Француског института, Града Пирота, Тигар Тајерса, Гимназије Пирот, ОШ „Вук Караџић“ и ОШ „8.септембар“. У име Француског института споразум је потписао директор Станислас Пере, у име Града Пирота -Милена Димитријевић, председница Скупштине Града и у име Гимназије- Ивана Костадиновић, директор школе. Подршка ових институција у реализацији билингвалног програма  наше школе,   изузетно је значајна. Сарадња се наставља, на радост ученика и задовољство и корист школа и целог града.

НОЋ ИСТРАЖИВАЧА - Улице под светлом науке

Тринаеста  по реду Европска ноћ истраживача у Србији биће одржана 30. септембра у више од 25 градова наше земље. Пирот по четврти пут има част да у циљу промовисања науке, кроз разне активности приближи, посебно младима, истраживачки рад у науци на једноставан и забаван начин.
Слоган овогодишње манифестације је Улице под светлом науке, а једна од главних тема, која ће се провлачити кроз све активности, је нераскидива веза науке и уметности.                                                  
На 12 штандова, од којих вас на њих 8 чекају пиротски гимназијалци, а који ће бити постављени на платоу испред Дома Kултуре и на простору пиротске тврђаве, у периоду од 17-22h, моћи ћете да се уверите да је и сама наука једна од врста уметности. Наша школа представиће следеће области: хемију, физику, биологију, информатику, стране језике, музичку уметност, сценске уметности и географију. Поред Гимнзије Пирот, у овогодишњој поставци учествују и Економска школа, Средња стручна школа и Музеј Понишавља. Kooрдинатор овогодишње манифестације је Бранкица Савић, професор хемије у Гимназији Пирот.
Подршку и помоћ у реализацији овогодишње Ноћи истраживача у Пироту пружио је ПМФ из Ниша, а што се тиче логистичке и техничке подршке- Град Пирот.
Дођите да заједно откривамо и уживамо у фасцинантном свету науке у забавном и интерактивном окружењу, како бисте и сами пожелели да уплетете своје прсте у научне изазове.
 

TV5 MONDE у Гимназији Пирот

27.09.2022.

Данас је нашу школу посетила екипа ТV 5 Monde из Француске, у оквиру реализације емисије Франкофоне дестинације. Тo је циклус емисија који представља посету франкофоним градовима, а у Србији, поред Пирота, посетили су и Београд, Нови Сад и Ниш. Снимљени су часови хемије и француског језика у билингвалним одељењима првог и трећег разреда. Ученици и професори наше школе говорили су о својим искуствима учења француског језика и билингвалне наставе, и задовољству које свима овакав програм учења пружа. После боравка у нашој Гимназији, ТВ екипа је посетила и Град Пирот, где их је дочекао заменик градоначелника, Милош Цолић. Он је говорио о значају билингвалног гимназијског одељења за град и о сталној  подршци коју Град пружа школи.

Нови рачунари за ученике

Настојимо да стално оплемењујемо и новим садржајима и опремом обогаћујемо простор у коме учимо и радимо. Нових  једанаест рачунара у свечаној сали спремни су за коришћење. Сада ће ученици, у паузи између смена или часова, имати пријатан кутак за рад. Такође, користиће и за потребе малих група у настави сценских и аудио- визуелних уметности. Ова опрема је права благодет и за ученике и за професоре. 

Расписан наградни конкурс за ученике поводом Дана школе

Драги  ученици,
 Ближи нам се 23.октобар, Дан школе, и тим поводом очекује нас низ занимљивих и креативних активности. Такође, ове године навршава се и 130 година од рођења нашег нобеловца, Иве Андрића, па смо одлучили да ова два јубилеја повежемо и, као школа, обележимо на пригодан начин.
 Гимназија Пирот, поводом Дана школе и поводом обележавања 130 година од рођења Иве Андрић, за све ученике,  расписује наградни конкурс у следећим категоријама: литерарни рад, ликовни рад, фотографија и филмић (у трајању 3-5 минута).
 Теме су следеће:
1.Док читам Андрића, знам да сам на мосту ка себи и другима
2.Путеви истине и сазнања у делима Иве Андрића
3. Гимназија Пирот- дух савремености и традиције на једном длану
4.Гимназија Пирот у очима моје генерације
 
Рок за завршетак и предају радова је 10.октобар 2022, а ученици ће радове предати својим наставницима српског језика и књижевности, ликовне културе, сценских и аудио-визуелних уметности.

Obeležavanje Evropskog dana jezika u Gimnaziji Pirot

U Gimnaziji će, tradicionalno, tokom cele radne nedelje od 26.-30.09.2022.god. biti obeležen Evropski dan jezika.Predvidjen je niz aktivnosti na časovima maternjeg i stranih jezika koje će biti prikazane na društvenim mrežama a koje slave funkcionalnost, bogatstvo i raznolikost jezika i multikulturalnosti.
Srpski jezik i književnost:
„Čuvaj jezik roda svog“- filmić koji pripremaju učenici četvrtog razreda
(Profesor srpskog jezika i književnosti Suzana Jovanović) 
 
Engleski jezik: 
Kviz “Where am I?“
Citati poznatih ličnosti Evrope “Famous quotes“
Prezentacija “Super heroes“ sa analizom sadržaja i vežbama
(Profesori engleskog Nina Martinović, Marija Petrović i Mila Rutalj)
 
Francuski jezik:
Citati iz ,,Malog princa“ – Le Petit prince d’Antoine de Saint-Exupéry pour nous tous, (prateći instrumental komponovao Stefan Jovanović III1)
Kreiranje plakata “Le petit Prince“ i ,,Deset dobrih razloga za učenje stranog jezika“
Kreiranje plakata i videa “Le français en classe“
(Profesori francuskog Slavica Mijalković i Brankica Minković)
 
Latinski jezik
Kreiranje videa ,,Non scholae sed vitae discimus“ sa latinskim citatima, izrekama i njihovim poreklom
( Profesor latinskog Brankica Minković)

Настaвља се опремање школе савременом рачунарском опремом

Гимназија Пирот  је 15.9. добила још 22 нова рачунара од МПНТР, у оквиру пројекта „Дигиталне учионице“. Рачунари ће бити једним делом намењени за потребе предмета аудио- визуелне уметности, као и за наставу рачунарства и информатике у свим одељењима. Такође, неколико рачунара оплемениће ђачки кутак у школској библиотеци и користити ученицима у изради многобројних пројеката и припреми за различите манифестације.

NAŠI UČENICI NA MEDJUNARODNOM KAMPU

Grupa od deset učenika bilingvalnih odeljenja drugog i trećeg razreda boravila je od 1.do 8.avgusta na međunarodnom kampu Ker Netra u Francuskoj, na obali Atlantskog okeana, blizu grada Le Sabl D’Olon. Kamp je osmišljen i realizovan od strane Organizacije umreženih Mišelinovih gradova, na čelu sa Klermonferanom.U Ker Netri je boravilo još pet grupa učenika iz Poljske, Nemačke, Španije i Francuske.

 Smeštaj, hranu, kao i sve obilaske, izlete i aktivnosti van kampa obezbedio je grad Klermonferan, a put sa noćenjem u Nirnbergu Grad Pirot i kompanija Tigar Tajers.

Učenici su imali bogat i raznovrstan program što se tiče aktvinosti. Prepodne je bilo rezervisano za jezičke radionice, gde su učenici imali priliku da usavršavaju engleski i francuski jezik, ili da se upoznaju sa osnovama nemačkog jezika.

Takođe, bilo je i puno vannastavnih i sportskih aktivnosti, i obilazaka, od kojih su učenicima, svakako, najinteresantniji bili filao-vožnja jedrilicom, surfing, odlazak u najveći akvapark u Francuskoj, kao i odlazak na spektakl u istorijskom tematskom parku Pui Du Fou,dva puta proglašenim za najbolji tematski park na svetu (2012.i 2014.god.)

Učenici su se vratili puni pozitivnih utisaka, obogaćeni novim prijateljstvima i iskustvima,a svojim učešćem u aktivnostima, nastupima, kao i celokupnim ponašanjem u toku boravka na kampu pobrali su mnogo simpatija i pohvala, kako od domaćina i organizatora, tako i od vodiča iz svih ostalih zemalja.

Пријем за прваке!

Данa 31.8.2022. је одржан пријем за ученике првог разреда и часови  одељењске заједнице за сва одељења свих разреда. У дворишту школе „прваке“ је најпре поздравила и добродошлицу им  пожелела директорка школе, Ивана Костадиновић, са одељењским старешинама Милом Рутаљ, Бранком Тановић Савић, Нином Јовановић, Тамаром Ђокић Марковић и Иваном Јовановићем, и стручним сарадницима Тамаром Кутлешић Станчић  и Мартином Маринковић. Затим је сваки одељењски старешина са својим одељењем у учионици, одржао час одељењске заједнице. Ученици су упознати са организацијом рада школе, правилима понашања, распоредом, мерама заштите и превенције у случају заразе вирусом ковида, и другим важним елементима доброг функционисања наставе у школе. Истог дана у 18 сати је одржан родитељски састанак за родитеље ученика 1.разреда.